کد خبر : 3271
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹

افزایش مرگ غیر طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد

افزایش مرگ غیر طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد با تشریح آمار سال گذشته از کاهش 5.4 درصدی مصدومان نزاع در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، پزشکی قانونی یکی از دستگاه‌های مهم با آماری مهم و اثرگذار به شمار  می‌رود که با استفاده از آمار آن‌ها می‌توان برای پیشگیری از بسیاری مشکلات و البته آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ریزی کرد.

به همین منظور کامروز امینی، مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد در تشریح آمار مربوط به پزشکی قانونی استان در سالی که گذشت و همچنین مقایسه این آمار با آمار سال ۱۴۰۱ توضیحاتی داد.

تعریفی از پزشکی قانونی داشته باشید؟

به طور کلی پزشکی قانونی سازمانی زیر مجموعه قوه قضائیه است که به منظور کارشناسی در امور پزشکی و تحقیق در امور پزشکی قانونی در پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده و نظریات آن برای مراجع قضایی و سایر سازمان‌ های دولتی مستند است همچنین گفتنی است رئیس این سازمان از سوی رئیس قوه قضائیه و از میان پزشکان واجد صلاحیت تعیین می‌شود.

این سازمان مطابق با ماده یک «قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور»، با اهداف خاصی تشکیل شده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اظهار نظر در امور پزشکی قانونی و کارشناسی آن، کالبدشکافی و انجام امور آزمایشگاهی و پاراکلینیکی به دستور مراجع ذی‌صلاح قضایی، پاسخ به استعلامات ادارات و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های دولتی، اجرای برنامه‌ های کارآموزی پزشکی قانونی و بررسی صلاحیت علمی داوطلبان خدمت پزشکی قانونی در سازمان، همکاری علمی و انجام امور آموزشی و پژوهشی مورد نیاز دانشگاه‌ها که برای پیشبرد اهداف سازمان و دانشگاه‌ها مفید و تبادل اطلاعات علمی مورد نیاز با مراکز آموزشی داخل و خارج کشور.

پزشکی قانونی چه وظایفی بر عهده دارد؟

 یکی از اصلی ترین وظایف متخصصان پزشکی قانونی کمک به دادگاه و پلیس در حل پرونده‌های قضایی،‌ جنایی یا پزشکی پیچیده‌ است که می‌تواند به کشف دلیل مرگ افراد کمک کند.

تمرکز اصلی فعالیت‌های این متخصصان بر معاینه اجساد قرار داشته و شامل بازبینی سابقه پزشکی قربانی، معاینات خارجی، اسکن بدن و در نهایت معاینات داخلی و کالبد‌ شکافی است تا دلیل مرگ با جزئیات کامل و دقیق مشخص شود.

طی این روند علاوه بر پزشک و آسیب‌ شناس قانونی، متخصصانی مانند سم‌ شناسان، هیستوپاتولوژیست‌ها، میکروبیولوژیست‌ها و همچنین متخصصان ژنتیک به منظور افزایش توانایی در انجام تحقیقات همکاری خواهند داشت.

ارائه آمار پزشکی قانونی چه اثراتی دارد؟

آخرین وضعیت آماری پزشکی قانونی انعکاس دهنده و پژواک اطلاعات در سطح جامعه و اثر گذار در امر پیشگیری و کاهش خطرات و آسیب های اجتماعی است.

پزشکی قانونی استان همراه با سیاستهای نظام، قوه قضاییه و پزشکی قانونی کشور تلاش دارد تا برای پیشرفت و توسعه همچنین توسعه فضای فیزیکی و تجهیزات و امکانات پزشکی قانونی در سطح استان اقدام کند.

چه پروژه‌هایی را در دستور کار دارید؟

دو پروژه استانی در سال گذشته تعریف کردیم امیدواریم آنها در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد یکی سالن تشریح بهمئی و دیگری سالن تشریح شهرستان دنا است.

در بحث نیروی انسانی هم مشکل دارید؟

در نیروی انسانی مشکلی که داریم عدم تمایل همکاران پزشک برای کار در پزشکی قانونی است زیرا کار سخت و پر مسئولیت به شمار می‌رود و دستمزدها و دریافتی ها هم چندان چشمگیر نیست همه سال مشکلی در بحث تمایل به کار بوده است در سال گذشته دو پزشک به مجموعه پزشکی قانونی استان ما اضافه شدند که از طرح پزشکی بودند هر چند یک پزشک هم نیز از مجموعه خارج و مدیرکل استان بوشهر شد. البته بعضی همکاران در رشته های تخصصی پذیرفته شدند و رفتند امیدواریم کمبود نیرو را جبران کنیم.

در بحث تجهیزات هم پیگیر آزمایشگاه سم شناسی هستیم در حالی که قریب به ۹۰ درصد آزمایشات ما در سطح استان انجام می شود.

در حوزه معاینات چه اقداماتی داشتید؟

در بحث معاینات سرپایی و بالینی چهار شاخه و خدمت مجزا را ارائه میدهیم یکی معاینات سرپایی و بالینی که افراد به دلایل مختلف مثل نزاع و تصادفات و حوادث دیگر به ما مراجعه می‌کنند دیگری حوزه اجساد که به دلایل مختلف به ما ارجاع داده می‌شود سوم حوزه آزمایشات سم شناسی و آسیب‌شناسی و ژنتیکی بوده که آزمایشات انجام می گیرد و چهارم نیز حوزه کمیسیون‌ها و شکایات و قصور پزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چه تعداد مراجعه کننده در زمینه معاینات بالینی داشتید؟

 در معاینات بالینی تعداد ۲۲ هزار و ۲۴۹ مورد پروانه ارجاعی داشتیم تشکیل پرونده شد و پاسخ به مراجع قضایی داده شد که نسبت به سال قبل آن ۵ درصد افزایش داشتیم.

موضوعی عجیب در استان کهگیلویه و بویراحمد که در سال گذشته و چهار سال قبل از آن به آمار که نگاه می کنی معاینات سرپایی ما نسبت به جمعیت رتبه اول کشور را دارد و نشان می دهد که ورودی های ما عدد قابل توجهی است.

در تفکیک شهرستانی باید گفت که از این تعداد ۲۲ هزار نفر مراجعه کننده بیش از ۱۲ هزار نفر آن مربوط به شهرستان بویراحمد و بیش از ۳۵۰۰ پرونده گچساران و بیش از ۴۳۰۰ پرونده مربوط به کهگیلویه و بقیه آن مربوط به دیگر شهرستان های کوچک استان است. از این تعداد ۱۵ هزار نفر مرد و بیش از ۷ هزار نفر آن خانم هستند.

چه تعداد معاینه اجساد داشتید؟

در معاینات اجساد تعداد ۶۹۸ پرونده جسد در سال گذشته به پزشکی قانونی آمد که از این تعداد ۵۲۳ مورد مرگ های غیرطبیعی بود این یک شاخص حائز اهمیت است مرگ های غیر طبیعی انعکاس دهنده حوادث مختلف در استان است که باید نگاه ویژه‌ای به این مرگ‌ها داشته باشیم که شامل تصادفات و قتل و خودکشی و انواع حوادث دیگر است و باید به صورت ریز به آن نگاه کنیم که ۴.۲۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل آن را نشان می دهد.

در کمیسیون‌ها چند پرونده داشتید و چند پرونده منجر به محکومیت پزشکان شد؟

 در بحث کمیسیون های ما در سال گذشته ۲۹۰ پرونده در حوزه کمیسیون‌ها داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل که قریب به ۲۱۴ پرونده بود افزایش دادیم از این تعداد پرونده تعداد ۷۱ پرونده با موضوع قصور پزشکی تشکیل و رسیدگی انجام شد که از این تعداد ۳۴ پرونده منجر به رای محکومیت و بقیه منجر به رای برائت شد تبرئه‌ها در استان ما کمتر از سایر نقاط بوده و تقریبا تبرئه و محکومیت ۵۰ به ۵۰ است.

بیشتر پرونده‌های قصور پزشکی استان ما در چه زمینه‌ای است؟

 تقریباً یک چهارم پرونده‌های ما مربوط به پرونده هایی است که با موضوع مسائل زیبایی است که به ما مراجعه می‌کنند و مهمترین آنها عمل های بینی و دیگری پوست و مو است که در حوزه پزشکان عمومی این مشکل را داریم. متاسفانه بسیاری از پرونده‌های ما مربوط به افرادی است که با اصولا تخصصی ندارند و مدارک آنها دارای مشکل است شاید دلیل آن به نظارت های ضعیف بر می‌گردد.

البته مردم باید خودشان بدانند که چنین اماکنی دارای مشکل بوده اما متاسفانه افرادی که مراجعه می کنند حداقل شناخت لازم را ندارند تا عوارض به حداقل برسد. پرونده هایی داریم که منجر به نقص زیبایی شده که علیرغم هزینه‌های بالا متاسفانه حداقل کار روی آنها انجام نشده است.

پرونده های دیگر ما بیشتر در حوزه زنان و زایمان است و همچنین جراحی عمومی و دندانپزشکی که بیشترین شکایت را از آنها داریم.

آمار دیگر مربوط به آزمایشگاه‌هاست که بخش عمده از آزمایشگاه در سطح استان و بخش کمی به خارج از استان ارسال می شود ۱۱۵۱ پرونده در استان در این خصوص در سال گذشته تشکیل دادیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد کاهش داشته است.

چند پرونده نزاع داشتید و روند چگونه بوده است؟

در بخش معاینات بالینی در بحث نزاع در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۵۲۷۱ پرونده با ادعای نزاع تشکیل شده به این معنی که باید موضوع ثابت شود و در حوزه قضایی به اثبات برسد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۴ درصد کاهش را شاهد هستیم از این تعداد ۴۱۲۵ مورد مربوط به آقایان و بقیه مورد مربوط به خانم‌هاست.

آمار مصدومین تصادف کاهشی بوده یا افزایشی؟

در بحث مصدومین تصادف ۴۹۰۲ مورد پرونده با ادعای ناشی از تصادف داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۱۲ درصد افزایش را نشان می دهد از این تعداد ۳۳۹۷ مورد مربوط به آقایان و ۱۵۰۵ مورد مربوط به خانم‌هاست.

حوادث مربوط به کار چه تعداد مراجعه کننده داشته است؟

در حوادث کار در سال گذشته ۳۱۹ پرونده با موضوع مصدومیت با حوادث کار تشکیل شده که بحث امنیت کارگران در میان است و باید به آن توجه شود نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش داشته و ۳۱۰ مورد آقایان و بقیه خانم ها بوده است.

در سقط جنین چه تعداد پرونده داشتیم و چه تعداد منجر به رای سقط جنین شد؟

قانون جوانی جمعیت قانونی مفصل است و آداب مربوط به خود را دارد یکی از موضوعات مربوط به آن سقط جنین است که افراد به ما مراجعه می‌کنند باید کمیسیونی با حضور یک قاضی و با حضور یکی از نیروهای ما و یکی از پزشکان متعهد و متخصص که عضو کمیسیون هستند تشکیل شود و پرونده را بررسی کنند مسیر بررسی هم پزشکی قانونی است سپس منجر به اظهار نظر می شود.

اظهار نظر تنها در دو مورد می‌توان کرد که آیا بچه معلولیت دارد و در آینده مشکلی را برای پدر و مادر ایجاد می کند و دوم اینکه زایمان ممکن است جان مادر را به خطر بیندازد تنها در این دو مورد پرونده سقط جنین توسط ما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در سال گذشته تعداد ۱۰۵ پرونده با موضوع سقط جنین داشتیم که ۸۷ پرونده آن مجوز سقط جنین گرفتند.

فوتی‌های نوروز چه میزان بود؟

فوتی های تصادف نوروز نشان می دهد که از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین تعداد ۲۰ مورد فوتی داشتیم و ۱۶.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد و اتفاق خوبی است اما مصدومان ۱۷۷ مورد که افزایشی بوده است.

در طرح نوروزی سال ۱۴۰۱ افزایش وحشتناک ۱۱۸ درصد افزایش تصادفات را داشتیم که از ۱۱ فوتی به ۲۴ نفر رسیده بودیم.

در سال ۱۴۰۱ تعداد ۲۴۹ مورد فوت ناشی از سوانح رانندگی داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۱۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد از این تعداد ۸۹ تا آقا و ۶۰ مورد خانم بودند.

در مورد فوتی های ناشی از حوادث کار سه فوتی داشتیم که ۱۰۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد در فوت ناشی از غرق شدگی ۱۵ مورد داشتیم در فوت ناشی از مواد مخدر ۵۵ مورد بود که ۲۰ درصد کاهش نسبت به سال قبل آن را داشتیم و در گازگرفتگی هم سه مورد فوتی داشتیم که روند افزایشی را نشان می‌دهد.

یک سوال مهم اینکه مردم نسبت به مشکلات ایجاد شده توسط دندانپزشکان هم گاها گلایه دارند چگونه می‌توانند شکایت‌های خود را در این خصوص مطرح کنند؟

یکی از موضوعاتی که در استان ما مردم به آن توجه ویژه ای دارند در خصوص مشکلات مربوط به دهان و دندان است شکایت از دندانپزشکی دو روش پیگیری دارد و با روشهای تکمیل پرونده با دیگر پرونده‌ها فرقی نمی‌کند.

فرد می‌تواند دو مسیر را برای رسیدگی به درخواست خود مد نظر قرار دهد اینکه به نظام پزشکی و هیئت‌های انتظامی نظام پزشکی مراجعه و آنجا مستقیما پرونده شکل می‌گیرد و روش دیگر از طریق حوزه قضایی و دادسرا که شخص شکایت می کند پرونده به دستور قاضی به کمیسیون های پزشکی قانونی می‌آید و ما نوبت کمیسیون برای تعیین می‌کنیم و با حضور چند دندانپزشک پرونده را مورد بررسی و شاکی را دعوت می‌کنیم و جلسه کمیسیون با حضور شاکی و دندانپزشک انجام می‌شود تا توضیحات لازم را بشنویم.

نکته حائز اهمیت مشکلاتی که برای افراد در حین درمان ایجاد می‌شود الزاما به معنی قصور پزشکی نیست ممکن است که مشکلاتی از قبل وجود داشته باشد البته اگر در کمیسیون به نتیجه نرسیم ادامه مسیر شکایت هم امکان پذیر است و در دو نوبت انجام می‌شود و در صورت عدم نتیجه پرونده به کمیسیون تهران فرستاده می شود هر چند روند هم طولانی و خسته کننده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.