تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹

سنگ شیرهای ۵ تنی در کهگیلویه و بویراحمد چگونه سر برآورده‌اند؟/از بی‌خاصیتی برخی خواص تا لکنت زبان هنرمندان

سنگ شیرهای ۵ تنی در کهگیلویه و بویراحمد چگونه سر برآورده‌اند؟/از بی‌خاصیتی برخی خواص تا لکنت زبان هنرمندان
در چند سال اخیر شاهد یک معضل فرهنگی در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده‌ایم؛ اینکه استفاده از شیرهای سنگی چندتنی روی سنگ مزارها به یک عادت تبدیل شده و هر روز شاهد سربرآوردن مجسمه‌ها در قبرستان‌های استان به ویژه در مرکز استان هستیم.

به گزارشزاگرس۲۴ازیاسوج، ترنم بهنیا، برخی از رسوم و فرهنگ‌های نادرست و غلط در استان کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر مشکلاتی را به وجود آورده و دستگاه های متعدد فرهنگی هنوز نتوانستند چاره‌ای برای آن بیندیشند.

برای مثال تیراندازی ها در مراسمات عروسی و همچنین مراسمات مربوط به تشییع و تدفین یکی از معضلات بزرگ در استان شده که علاوه بر ایجاد مشکلات روح و روان، جان بسیاری را نیز در سال‌های اخیر گرفته و خطر در چنین مراسماتی هر لحظه مردم استان کهگیلویه و بویراحمد را از لحاظ جانی تهدید می‌کند.

از سوی دیگر در چند سال اخیر شاهد بروز یک معضل دیگر فرهنگی در استان بوده ایم استفاده از شیرهای سنگی چندین و چند تنی بر روی سنگ مزار قبرستان ها تقریباً به یک عادت تبدیل شده و هر روز شاهد سربرآوردن این شیرهای سنگی در قبرستان های استان بخصوص در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم.

 آنگونه که مسئولان نیز در جلسات و نشست های مختلف می‌گویند ضمانت اجرایی چندانی برای برخورد با آنها وجود ندارد و کار تا آنجا پیش رفته که بنا به گفته یکی از مسئولان عضو شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد چندی پیش یک سنگ شیر ۸۰۰ میلیون تومانی بر روی قبر یکی از جوانان تازه از دنیا رفته نصب شده در حالیکه با ریشه یابی و واکاوی صورت گرفته اگر در زمان حیات او تنها صد میلیون تومان از این پول هزینه مشکلات می‌شد شاید امروز به جای سر در آوردن از قبرستان مشغول به کار و زندگی در این جهان بود.

اما چرا و به چه دلیل چنین فرهنگ غلطی در استان کهگیلویه و بویراحمد رواج پیدا کرده در حالی که در گذشته این رسومات در میان مردم وجود نداشت علی‌رغم اینکه قدیمی ها مثل امروز به وسایل ارتباط جمعی مثل روزنامه‌ها، کتابخانه‌ها، موبایل ها و فضای مجازی دسترسی نداشتند و آنها می بایست بیشتر از نسل کنونی چنین اقداماتی را انجام می‌دادند.

ولی چه شده که در عصر جدید و به‌عبارتی عصر ارتباطات اکنون در حوزه فرهنگ عقب گرد کرده ایم.

در همین خصوص امام جمعه شهرستان بهمئی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه تمامی این مشکلات نتیجه سهل‌انگاری و کج اندیشی دستگاه‌های و غفلت در فرهنگ دینی است گفت: وقتی که غفلت کنیم در کف جامعه و خیابان چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد وقتی که ارکان مساجد ما در تراز انقلاب اسلامی نیستند و یا دستگاه‌های فرهنگی ما به خوبی پالایش نشده و نیروهای متعهد و متخصص در آنها به کار گرفته نمی شود باید شاهد چنین مشکلاتی در سطح استان باشیم.

وقتی عرصه هنر برای پیشگیری از فرهنگ‌های غلط تعطیل است 

وی با بیان اینکه تنها با مصوبات در جلسات نمی‌توان به جنگ چنین مشکلات فرهنگی رفت یاد آور شد: از من امام جمعه گرفته تا سایرین و آن هایی که در حوزه فرهنگ و مدیریت فرهنگی دستی بر آتش دارند باید به صورت عملیاتی در میدان حضور داشته ارتباط خود را با جوانان قطع نکنند چیزی که اکنون از سوی دستگاه‌های فرهنگی ما دیده نمی شود.

صلواتی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان ما در دستگاههای فرهنگی هیچگونه عزمی برای پیشگیری و مقابله با این چنین مشکلاتی را ندارند یادآور شد: در حوزه هنر نیز وضعیت چنین است یعنی که نخواستیم و یا نتوانستیم با زبان هنر اعم از تئاتر؛ فیلم، عکس و سایر قالب‌های هنری و یا طنز و کاریکاتور و کلیپ به جنگ چنین مشکلات فرهنگی برویم که در قبرستان های ما سنگ‌های ۵ تنی روی مزارها نصب کنند.

وقتی رجال سیاسی و فرهنگی استان در برابر اشاعه فرهنگ‌های غلط دهان فرو بستند

سید عیسی حسنی معاون پیشگیری از جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست شورای فرهنگ عمومی استان می‌گوید که بیش از ۴۰ آسیب اجتماعی از اداری گرفته تا صنفی و همچنین در حوزه زنان و اطفال در استان کهگیلویه و بویراحمد احصا شده و از مهمترین آسیب‌های اجتماعی که از حدود ۱۲ سال پیش در استان رایج شد، می توان به تیراندازی در مراسمات عزا و تشییع  اموات، اشاره کرد که منشا آن در یکی از شهرستان های استان بود که این پدیده را وارد استان نمودند.

وی گفت: با این پدیده در استان ما مبارزه فرهنگی یا اجتماعی بهتر بگوییم ساماندهی فرهنگی و اجتماعی نشد. حتی رجال سیاسی و اجتماعی و متنفذین ما هم حاضر نشدند خسارت بار بودن و قبح  این موضوع را فریاد بزنند تا به وضعیت کنونی رسیدیم که بعضی ها در مراسمات عزا مانند صحنه جنگ رفتار می کنند. و دست به این کار می‌زنند که خسارات جبران ناپذیری اعم از قتل و ضرب و جرح گروهی را در طول این مدت شاهد بوده ایم. به نظر می رسد بسیاری از مردم نه با نیت بد بلکه به عنوان قهرمان سازی یا احترام فرد فوت شده یا نیات دیگری مبادرت به این کاها می کنند که به راحتی با مدیریت اجتماعی و فرهنگی و مردمی در استان کهگیلویه و بویراحمد که  مردمی اصیل و دیندار دارد به راحتی قابل حل است.

وقتی طرح موضوع شیرهای سنگی با اهداف خاص وارونه جلوه داده شد

این مسئول در ادامه اظهارات خود در نشست شورای فرهنگ عمومی گفت: موضوع شیرهای سنگی را با تحریف واقعیت و با هدف ناراحت کردن ذهن زاگرس نشینان به وسیله افراد ذینفع و با هدف مشخص، به  رسانه‌های بیگانه دادند و برایشان خوراک تهیه کردند و آنها هم که حیات و مماتشان در ایجاد تفرقه و جدایی بین اقوام است به سخن پراکنی های غیر واقعی پرداختند و ذهن مردم عزیزمان در حوزه زاگرس را آزردند.

او می‌گوید: در حالی که اساسا بسیاری از این مطالب و حتی تحلیلها بر پایه خبر ناقص و خبر دروغ کار شده بود. برخی‌ها با این کارها به دنبال مطامع و منافع شخصی و مادی فراوان و سود سرشاری که برایشان دارد، هستند. همچنین برخی از صحنه گردانان این موضوع فروشندگان و تهیه کنندگان این شیر های سنگی تحریف شده چند تنی  بودند. این افراد با این کار مبادرت به ایجاد مسابقه تجمل گرایی و آرامگاه سازی در استان ما نموده اند و ماهیتا با بردشیرهای زاگرس که دارای پیشینه بوده و ریشه در تاریخ ایران دارند، متفاوتند. 

این عضو شورای فرهنگ عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: می بایست از توان متنفذین و ریش سفیدان برای تنویر افکار جوانان استفاده کرد و اگر این کار را انجام ندهیم نه تنها فلسفه تاریخی بردشیر های زاگرس که کاملا ماهیتی غیر از این تولیدات صنعتی و تجملی دارند، از بین خواهد رفت، چند سال دیگر به دلیل چشم و هم چشمی و رقابت های ایلی و طایفه ای، به جای قبرستان، شیرستان خواهیم داشت. چون همه مردم تمایل پیدا می کنند که روی قبور پیر و جوان و زن و مرد شیر های چند تنی میلیاردی بگذارند.

وی همچنین به موضوع رواج مشروبات الکلی در استان اشاره کرد که زنگ خطر آن بیش از گذشته به صدا درآمده است و باید به عنوان یک آسیب اجتماعی مورد توجه نهادهای متولی قرار گیرد. چرا که در بسیاری از مناطق قبح این کار میان نسل جوان یا حتی نوجوان را با کار در فضای مجازی و شبهه سازی از بین برده اند. متولیان فرهنگی در مدارس و دانشگاهها و علما و روحانیون در عموم مردم وظیفه جهاد تبیین در این زمینه را دارند.

حسنی در ادامه ضمن تایید پیشنهاد امام جمعه محترم در موضوع ساماندهی آرامستانها گفت باید از تجربه استانهای بزرگی مانند اصفهان و قم در ساماندهی و همسان سازی استفاده کنیم و متولی این امور شهرداری ها هستند که بر حسب ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ملزم به این کار هستند. قطعا اگر این کار انجام شود بسیاری از خانواده ها که هزینه های حداقلی برای مراسم ترحیم را هم ندارند از هزینه های گزاف بارگاه سازی و غیره نجات پیدا می کنند.

سکوت خواص در برابر ناهنجاری‌ها و فرهنگ‌های غلط به روایت نماینده ولی‌فقیه در استان 

نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز با تاکید بر اینکه برخی آسیب‌ها مانند تیراندازی در مراسمات مورد اقبال همه مردم نیست، گفت: تیراندازی در مراسمات خطرساز است و موجب کشته و زخمی شدن افراد شده است، نباید تبدیل به یک فرهنگ و باور شود، لذا جامعه نسبت به خطرات تیراندازی در مراسمات آشنا شود.

نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به استفاده از نماد شیر بر روی قبرها گفت: افراد کمی از این موارد استفاده کردند و اغلب مردم رعایت می‌کنند اما از آنجایی که قبرستان‌ها عمومی هستند شهرداری‌ها باید نظارت کنند که جلوی چنین کاری گرفته شود.

آیت‌الله حسینی بر همسان‌سازی قبور تاکید کرد و گفت: همسان‌سازی قبور ابلاغ شده که باید اجرایی شود.

نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برخی موارد ضد دین نیست، اما نباید به یک باور تبدیل شود، گفت: شورای فرهنگ عمومی در شهرستان‌ها با حضور متمدین و ریش سفیدان، معلمان و فرهنگیان برگزار شده تا آحاد مردم نسبت به این مورد احساس مسئولیت کنند.

آیت‌‌الله حسینی عنوان کرد: از ظرفیت جوانان تاثیرگذار برای جلوگیری از برخی آسیب‌ها استفاده خواهیم کرد.

آیت‌الله حسینی با اشاره به اینکه خواص استان در برخی موارد سکوت نکنند و به میدان بیایند، گفت:  از مسئولان استان توقع داریم مانند حوزه‌ عمرانی حوزه فرهنگ را مورد توجه قرار دهند و همانطور که اختصاص اعتبار برای پروژه‌های سدسازی و پل و سایر موارد مهم است بخش فرهنگ هم مهم است.

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگی نیازمند اختصاص اعتبار، برنامه و نقشه راه است، عنوان کرد: اگر بخواهیم فرهنگ اصلاح و رشد پیدا کند نیازمند اختصاص اعتبارات بیشتری هستیم.

با این تفاسیر نتیجه می گیریم؛ دلیل بروز چنین مشکلات فرهنگی در استان که هزینه‌های زیادی را تحمیل خواهد کرد و به قول یکی از مسئولان تا ۳۰ سال آینده باید به جای قبرستان‌ها شاهد شیرستان باشیم. اولا قطع ارتباط دستگاه‌های فرهنگی و مدیران آن‌ها با جوانان بوده و البته خواصی که علاوه بر حوزه سیاسی در حوزه فرهنگی نیز بی بصیرتی به خرج داده و در نهایت جلساتی که مصوبات آن‌ها تنها روی کاغذ می‌ماند و هیچ گونه ضمانت اجرایی ندارند.

پایان پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.