کد خبر : 1538
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷

مطالبه گری به نام مردم برای رسیدن به اهداف شخصی/فعال اینستاگرامی چه خواسته ای دارد؟ /جزئیات

مطالبه گری به نام مردم برای رسیدن به اهداف شخصی/فعال اینستاگرامی چه خواسته ای دارد؟ /جزئیات
خواسته های ناطق نیوز از جهاد کشاورزی و پاسخ منفی این مجموعه باعث شد تا در روزهای اخیر حملات پی در پی به مجموعه جهاد کشاورزی و مسولان ارشد استان شود

زاگرس ۲۴ /در سال‌های اخیر رشد کاذب و قارچ‌گونه رسانه‌های غیرمجاز و فضای بی در و پیکر اینستاگرام تا توانسته شان و جایگاه رسانه و خبرنگار واقعی را به شدت پایین آورده است.

تقریبا هیچ فیلتر و مانع مهمی در راه خبرنگار شدن و ایجاد سایت خبری وجود ندارد و هر کس گوشی موبایلی دارد می‌تواند آن را روشن کند و جلوی دهان هر کسی بگیرد تا هر حرفی را به درست یا غلط بزند و در اینستاگرام پخش شود.

هر چند به وجود آمدن این فضا می‌تواند در کنار رسانه‌ها به افزایش شفافیت و گردش آزاد اطلاعات کمک کند اما مشکل آنجاست که برخی فعالیت‌های ناشیانه، مغرضانه و غیرحرفه‌ای به اسم رسانه تمام می‌شود و به هویت آن ضربه می‌زند.

صحبت از رشد قارچ‌گونه یک صفحه اینستاگرامی است که به کمک اسم صدا و سیما نامی برای خود دست و پا کرد و فضای مقدس مطالبه‌گری رسانه‌ای را محلی برای پیگیری منافع خودش کرده است.

او از ضرورت بیان گزارش عملکرد مدیران و حضور جلوی دوربین و تعریف و تمجیدها بهره‌ می‌گیرد و
درآمدهای خوبی هم از این راه دارد.

این فرد که اسم و رسمش را از صدا و سیما گرفته، در این پیج اینستایی به سراغ مدیرانی می‌رود که منافعی پیش آن‌ها دارد؛ ابتدا با تعریف و تمجیدهای اغراق‌آمیز و چندش‌آور از آن مدیر “بت” می‌سازد و اگر آن مدیر به خواسته‌اش تن بدهد این حمایت چاپلوسانه را ادامه می‌دهد و اگر مدیر اهل باج دادن نباشد نیز به یکباره لنز دوربین می‌چرخد و در زاویه مقابل مدیری که تا دیروز انقلابی و جهادی و خستگی‌ناپذیر بود امروز خائن و کم‌کار و ضدمردم می‌شود.

این اتفاق به تازگی در مورد برخی مدیران ارشد پای کار رخ داده و ماجرای آن جالب و البته خجالت‌آور است.

حدود سه ماه است که دکتر سید علی معتمدی‌پور، سکان هدایت بخش کشاورزی را به عهده گرفته است و دیگر مدیران نیز چند ماه بیشتر از عمر مدیریتشان نمی‌گذرد و همگی با تمام توان در حال خدمت به مردم هستند.

از دولت قبل یک پیج اینستاگرامی بی‌هویت پیگیر واگذاری یک زمین منابع ملی به خود بود و بعلت منع قانونی موفق نشد. از وقتی که تیم مدیریتی جدید روی کار آمد او چکمه پوشید و دوربینش را روشن کرد و در هر کوه و بیابانی که مسئولان می‌رفتند او هم بود تا جایی که ورد زبان همه شد که فلانی چه سودی دارد که اینگونه پا به پای مدیران می‌رود و می‌آید.
ماجرا خوب پیش می‌رفت و این فرد اینستایی تا جایی پیش رفت که روزی تیم ارشد مدیریتی استان را بهترین‌ها در  دنیا نامید ( که واقعا در این مورد شاهد زحمات شبانه‌روزی استاندار جدید هستیم او از آغاز فعالیتش با تمام توان پای کار است) و همچنین این پیج اینستایی، عملکرد سازمان جهاد کشاورزی را یادآور دوران پرافتخار جهادسازندگی دانست و هر چند تا حد زیادی این تعبیر و تفسیر به واقعیت نزدیک است اما آنچه نگران کننده است این بوده که ناطق‌نیوز فکر می‌کرد با این تعریف و تمجیدها می‌تواند به خواسته‌اش برسد.

برخی مدیران ارشد از جمله معتمدی‌پور که از اهداف و نیت این فرد به اصطلاح رسانه‌ای اطلاعی نداشتند از او استقبال می‌کردند و گزارشات خود را از این طریق به مردم می‌گفتند هر چند توضیحات و تعریف‌های چاپلوسانه و غلوآمیز گوینده این پیج حال هر مخاطبی را بهم می‌زد!

این تعریف و تمجیدها ادامه داشت اما در واقع پیج ناطق‌نیوز حساب اینجای کار را نکرده بود که اگر  مسولان ارشد و رئیس جهاد کشاورزی اهل تن دادن به خواسته او نباشند با چه رویی به فاصله یک روز ، مدیری را جهادی خوانده بود اکنون او را غیرجهادی بنامد!

این بدعت بسیار ناپسندی است که هر مدیری به منافع شخصی ما  تن نداد علیه او مطالب غیر واقعی نشر دهیم؛ قطعا از این به بعد ناطق‌نیوزها علیه دیگر مدیران نیز مطالبی را منتشر می‌کنند و به همه ثابت خواهد شد که پشت پرده چنین مطالبی فقط منافع شخصی خواهد بود و لاغیر .

*خواسته پیج ناطق‌نیوز از سازمان جهاد کشاورزی چه هست؟*
ماجرا از این قرار است که در سال ۱۳۹۰ یعنی ۱۱ سال پیش فردی تقاضای واگذاری یک زمین منابع ملی را دارد و در سال ۹۰ تقاضا را تحویل امور اراضی جهاد کشاورزی شهرستان بویراحمد می‌دهد و همه مراحل اداری و قانونی آن طی می‌شود و زمین مورد نظر با رعایت کلیه ضوابط و تایید شورا و اهالی و پدر ایشان به متقاضی واگذار می‌شود

اکنون پس از گذشت حدود ۱۱ سال گرداننده پیج ناطق‌نیوز می‌گوید این زمین نباید به عمویش واگذار میشد و باید این باغ آماده با او نصف شود!

تقاضایی غیرمنطقی و باجگیرانه که امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی و دیگر مدیران مرتبط هرگز زیربار آن نرفت تا لنز دوربین ناطق نیوز بچرخد و در چرخشی ۱۸۰ درجه به تضعیف جهاد کشاورزی و خدمات ماندگارش بپردازد.

ناطق‌نیوز به سراغ تیم مدیریتی ارشد استان رفت تا از آن طریق به جهاد کشاورزی فشار بیاورد و این درخواست شخصی و جزئی در شورای تامین مطرح شود؛ موضوعی که با مخالفت آنها و جهاد کشاورزی مواجه شد و تیم ارشد مدیریتی استان دستور اجرای صریح قوانین را دادند و در پایان قانونی بودن اقدامات جهاد را تایید کردند.

زمینی که در سال ۹۰ به صورت قانونی به شخصی واگذار شده و باغ احداثی در آن اکنون چند ساله شده با چه توجیهی از آن شخص گرفته شود و به دیگری داده شود؟

نکته بعدی اینکه چرا این افراد در این چند سال گذشته اعتراض نکردند؟ آیا مدیران باید بخاطر یک پیج اینستاگرام که از قضا مخاطبانی هم دارد، قانون و حق یک کشاورز را زیرپا بگذارند تا فرد دیگری راضی شود؟

با این وجود و علی‌رغم وظیفه ذاتی جهاد کشاورزی، با پیگیری‌های بازرسی استانداری مجددا تیمی از امور اراضی جهاد کشاورزی، حراست، نماینده ولی‌فقیه و بازرسی طرفین را دعوت کردند تا بخش دیگری از زمین مورد توافق به صورت قانونی و شفاف به معترضین( گرداننده پیج) جهت احداث باغ واگذار شود اما گویا زیاده‌خواهی‌ها اجازه یک توافق را نداد و گرداننده پیج اینستایی ناطق‌نیوز حربه جدیدی را برای فشار به جهاد کشاورزی شروع کرد.

ناطق‌نیوز که تا دیروز مجموعه جهاد کشاورزی را بی‌نظیر و خادم کشاورزان می‌خواند بعد از آنکه به خواسته‌اش نرسید در یک چرخش شرم‌آور کلیپ‌هایی را پخش می‌کند و در آنها حرف‌هایی را با صحنه‌سازی و فضاسازی هدفمند و تخریبی به زبان برخی افراد می‌گذارد تا علیه جهاد و کارکنان خدوم آن حاشیه‌سازی کنند.

بیان نقدها و کاستی‌ها در رسانه بدون شک کمک به مدیران خواهد بود اما آنچه نگران‌کننده است این بوده که یک صفحه اینستا یا یک رسانه با صحنه‌سازی و نمایش خودش را طرفدار مردم جا بزند و تعریف و تمجید یا تخریب یک مدیر یا یک دستگاه را متناسب با منافع و درخواست شخصی خودش انجام دهد و بگوید طرفدار مردم هستم و پس از برآورده نشدن منافع خودش به آن مجموعه حمله کند

انتظار می‌رود دستگاه قضا و پلیس فتا، با ورود به این موضوع اجازه ندهند برخی فعالان اینستاگرامی برای منافع خود، خدمات نظام و دولت را زیر سوال ببرند.
انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.